Czy warto czekać na program Mieszkania dla Młodych?

W jednym z ostatnich wpisów przedstawiłem założenia nowego programu dopłat rządowych o nazwie Mieszkania dla Młodych.

Program zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku, nasuwa się więc pytanie : Czy z zakupem nieruchomości czekać do momentu uruchomienia programu Mieszkania dla Młodych, czy kupować już teraz?

Postaram się przedstawić kilka ważnych aspektów pozwalających podjąć decyzję:

Podstawowe założenia MDM to; maksymalny wiek 35 lat, zakup pierwszego mieszkania w życiu, maksymalna powierzchnia mieszkania to 75mkw, cena metra mieszkania nie może być wyższa niż 4774 zł, kredyt musi wynosić minimum 50% wartości mieszkania i musi być zawarty na minimum 15 lat.

W tej chwili na rynku jest bardzo mała dostępność mieszkań spełniających cenowe kryteria MDM, znajdziemy takie propozycję jedynie na obrzeżach miasta, często z dłuższym terminem realizacji inwestycji. Ponadto, należy  pamiętać o tym, że ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku bardzo delikatnie ale jednak rosły, pozwala to prognozować, że deweloperzy w roku 2014 nie będę skłonni do obniżania ceny metra mieszkania tylko po to aby dopasować ją do założeń cenowych programu.

Musimy pamiętać jeszcze o jednej rzeczy – od dłuższego czasu deweloperzy ukierunkowali się na budowanie małych mieszkań o niższej cenie całkowitej, te sprzedają się najszybciej i najlepiej przez co trudno negocjować ich cenę. Te mieszkania będzie najtrudniej kupić w programie MDM, inaczej sytuacja może wyglądać z mieszkaniami większymi (powyżej 60 mkw ), których cena transakcyjna metra kwadratowego zawsze była niższa.

Najważniejsze jest porównanie wysokości raty miesięcznej kredytu uruchomionego dzisiaj ( po aktualnych warunkach ) oraz kredytu w programie MDM.

Kredyt na obecnych warunkach charakteryzuje się najtańszą w historii ratą dzięki obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli porównamy to z dopłatą 10% od Państwa w programie MDM różnica na racie kredytu przykładowego mieszkania ok 50 mkw wynosi zaledwie 10% ( czyli ok 100 zł miesięcznie ).

Trzeba więc zadać sobie pytanie czy korzystniej jest mieć ratę 100 zł wyższą i wybrać sobie inwestycję w dowolnej części miasta, gotową lub w budowie, o metrażu i cenie, która nam odpowiada? Czy skorzystać z MDM, mieć ratę niższą o 100 zł i wybierać spośród 3-4 inwestycji z długim terminem oddania?

Piotr Kasprzak