Zakup mieszkania od dewelopera – 5 technik efektywnej rozmowy

zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera jest procesem, na który składa się kilka istotnych etapów. Oczywiście najważniejszym z nich jest rozmowa z deweloperem. Całą strategie rozmowy, począwszy od pierwszego spotkania, należy sobie dobrze przygotować i dokładnie określić o co chcemy pytać, w jakiej formie i w jakim czasie. Poniżej przedstawiam 5 etapów rozmowy, które powinny gwarantować rozstrzygnięcie negocjacji w maksymalnie korzystnej formie.

Poniższe metody są w pewien sposób uniwersalne; mogą być stosowane zarówno podczas negocjacji mieszkania na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

5 technik rozmowy ułatwiających zakup mieszkania od dewelopera.

Technika 1: Ucieczka z martwego punktu.

Początek każdych negocjacji zawsze wygląda podobnie, strony po kolei przedstawiają swoje oczekiwania i wymieniają się propozycjami. Bardzo często jednak, dochodzi do sytuacji, w której jedna ze stron uparcie tkwi przy swoim stanowisku, a druga strona zdecydowanie to kwestionuje. W takiej sytuacji powodzenie negocjacji jest mało prawdopodobne i kończy się sporem na temat często nawet nieistotny z punktu widzenia zakupu mieszkania. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zadanie prostego pytania: ,,Dlaczego Pani/Panu zależy na tym….”, ,,Dlaczego Pani/Pan nie może zgodzić się na naszą propozycję?” Jeśli nie zadamy tego typu pytań, pozbawimy się szansy uzyskania jedynej informacji, która może wyjaśnić uparte stanowisko drugiej strony. Pytanie, umożliwi dalszy przebieg negocjacji. Możemy to wykorzystać zarówno do zdobywania informacji jaki do ich przekazywania. Można również stosować pytania hipotetyczne pozwalające określić realne możliwości partnera w negocjacjach i wybadanie aktualnej sytuacji; przykład takiego pytania to: ,,Gdybym kupił miejsce postojowe to o ile cena mieszkania byłaby niższa?”

Technika 2: Rezygnacja i zysk.

Chodzi tutaj, o kierowanie rozmową, w taki sposób, aby partner w negocjacjach miał przekonanie, że jest skuteczny, tzn. powinniśmy w pewnych momentach negocjacji ustępować. Ustępstwo ( oczywiście, powinno dotyczyć kwestii mniej istotnych ), zachęci drugą stronę do pewnej wzajemności, co możemy wykorzystać w rozmowie, o bardziej istotnych kwestiach. Ważne- nie można ustępować szybko i łatwo, ponieważ nie da to pożądanego skutku i utrudni korzystny zakup mieszkania od dewelopera.

Technika 3: Mała wiedza i duże możliwości.

Błędem jest pokazywanie deweloperowi, na samym początku rozmowy, swojej wiedzy na temat rynku nieruchomości i samej inwestycji. Może się to bardzo szybko obrócić przeciwko nam. lepszym wyjściem jest wysłuchanie spokojnie, co ma do powiedzenia deweloper, przyjmujemy dzięki temu pozycję dającą większe profity.

Technika 4: Zamiary i oczekiwania.

Przedstawiając swoją propozycję mierz wysoko – wpłynie to korzystnie na późniejsze rezultaty. Nie można jednak z tym przesadzić, gdyż może to zostać odebrane jako niepoważne, przez co możemy stracić szacunek drugiej strony. Drugim elementem tej techniki jest odrzucenie pierwszej propozycji, gdyż może to być traktowane jako słabość.

Technika 5: Proste i znane wyjście.

Jeśli nastąpi impas w negocjacjach np. podczas rozmowy o cenie, warto różnicę jaka dzieli obydwie strony podzielić na pół, co dla obydwu stron jest kompromisem. Podział różnicy jest wyjściem banalnie prostym ale bardzo często skutecznym.

Zakup mieszkania od dewelopera.

Jeśli masz dodatkowe pytania, odnoście rynku nieruchomości bądź samych negocjacji, kliknij na poniższy link.

 PHOTO