Negocjacje z deweloperem – 7 skutecznych zasad

negocjacje z deweloperem

Podczas poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym, każdy zainteresowany zakupem, co najmniej raz podejmie negocjacje z deweloperem dotyczące podstawowych założeń przyszłej umowy. Jest to bardzo ważny etap całej transakcji, dlatego do takiej rozmowy należy się odpowiednio przygotować;

Oto 7 podstawowych zasad, które w tym pomogą:

  1. Poznaj najbliższe otoczenie inwestycji i zorientuj się w cenach, w danej części miasta. Jeśli nie znasz orientacyjnych cen mieszkań na rynku pierwotnym, wykorzystaj popularne portale internetowe i zbadaj jak kształtują się ceny na rynku wtórnym, to da punkt odniesienia.
  2. Deweloperzy zawsze zachęcają nową promocją, więc nie pozwól, aby to wywoływało presję i wpływało na Twoją decyzję. Informacji o inwestycji i aktualnych cenach szukaj u niezależnych specjalistów – telefon do biura sprzedaży dewelopera zostaw na później.
  3. Jeśli umówisz się na spotkanie z deweloperem to przygotuj się do niego. Przemyśl wszystkie pytania wcześniej i staraj się uzyskać konkretne odpowiedzi. Jeśli to pierwsza inwestycja dewelopera, wykorzystaj to w negocjacjach, jeśli deweloper jest znaną i cenioną marką na rynku, to zapytaj co dzięki temu oferuje dodatkowo.
  4. Nigdy nie negocjuj ceny mieszkania na pierwszym spotkaniu, zostaw to na później. Najpierw zobacz inwestycję, wejdź do mieszkania, poznaj wszystkie dodatkowe bonusy jakie zaproponuje Ci deweloper. Umów się wtedy na kolejne spotkanie i – co bardzo ważne- pierwszy zaproponuj cenę, to odpowiednio otworzy i ustawi negocjacje.
  5. Jeśli cena nie pozwala na dużą negocjację ze strony dewelopera poszukaj innego wyjścia – porozmawiaj o korzystniejszym harmonogramie płatności np. 30% kwoty za mieszkanie teraz a 70% dopiero przed otrzymaniem kluczy. Ten system daje dużo wymiernych korzyści finansowych.
  6. Pamiętaj, że czas nie jest Twoją mocną stroną – jeśli wszystkie warunki zakupu są ustalone, nie zwlekaj z podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli mieszkanie jest atrakcyjne, to może zostać sprzedane komuś innemu.
  7. Deweloper potrzebuję klientów, dlatego potrzebuje też Ciebie, ponieważ jesteś jego najlepszą reklamą – zapytaj co możesz zyskać polecając inwestycję znajomym.

Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepszy rezultat podczas rozmowy z deweloperem zachęcam do kontaktu:

 Photo