Fundusz Mieszkań na Wynajem – szansa w 2014

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Bank Gospodarstwa Krajowego pracuję aby w tym roku uruchomić fundusz, który ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem.

Projekt jest bardzo ciekawy a główne jego założenia to wprowadzenie puli mieszkań do wynajęcia po cenach niższych niż rynkowe. Rynek najmu ma zostać w pewien sposób zinstytucjonalizowany. Inwestorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i to on będzie sprawował nadzór wraz z KNF nad pracą Funduszu co jest gwarancją funkcjonowania tego podmiotu w oparciu o najlepsze standardy rynkowe.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – Najważniejsze założenia:

  • Dla kogo skierowany jest projekt?

”Fundusz Mieszkań na Wynajem” jest skierowany dla osób które zechcą wynająć mieszkanie i stać ich na opłacanie czynszu. Nie występują tutaj dodatkowe warunki, kto pierwszy wyrazi zainteresowanie najmem ten pierwszy będzie w kolejce. Najemca będzie musiał jednak potwierdzić zdolność opłacania czynszu.

  • Gdzie można z niego skorzystać?

 Program będzie wprowadzany w największych miastach Polski.

  • Jak będzie działał?

Z założenia czynsz najmu ma być niższy od raty kredytu hipotecznego i konkurencyjny w stosunku do podobnych mieszkań dostępnych na rynku. Ta niższa cena ma być możliwa dzięki temu, że fundusz kupi od deweloperów całe budynki a nie pojedyncze mieszkania, dzięki czemu pozycja negocjacyjna funduszu będzie duża, a co za tym idzie cena niższa niż w przypadku klienta indywidualnego.

  • Jak długo trzeba wynajmować mieszkanie i w jakim będzie standardzie?

Okres najmu to min 1 rok, najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji. Nie jest jeszcze określone w jakim standardzie i stopniu na zostać wykończone mieszkanie ale oczywiście powinno ona dać możliwość najemcy natychmiastowego wprowadzenia się.

Ten ciekawy projekt z pewnością da możliwość większej mobilności zawodowej i pobudzi rynek nieruchomości. Pytanie brzmi: jak szybko Rząd zdecyduje się wprowadzić go w życie?